Rekonstrukcja płytki paznokciowej

Rekonstrukcja płytki paznokciowej

Przyczyny uszkodzenia płytki paznokciowej

Czasem zdarza się niektórym z nas ubytek płytki paznokciowej, który może być następstwem np. urazu mechanicznego, infekcji bakteryjnej/grzybiczej lub stałego drażnienia paznokcia poprzez niewłaściwe i źle dopasowane obuwie. Zdarzają się również deformacje odrastającej płytki paznokciowej po zejściu lub chirurgicznym zerwaniu paznokcia. Również niejednokrotnie są one skutkiem postępującego procesu chorobowego, np. grzybicy.

Jak rekonstrukcja może pomóc?

Sposobem na tego rodzaju problemy, który ma znaczenie zarówno terapeutyczne, profilaktyczne jak i estetyczne, jest rekonstrukcja paznokcia. Sprawdza się ona w przypadku ubytku płytki, jak również w przypadku onycholizy, czyli oddzielenia płytki od łożyska paznokcia. W przypadku onycholizy, która często jest następstwem urazu mechanicznego, jest ona bardzo wskazana, gdyż zrekonstruowana płytka zapobiega ewentualnym deformacjom oraz nadaje prawidłowy tor wzrostu paznokcia. Usunięcie uszkodzonej części paznokcia jest potrzebne również dlatego, iż pozwala dokładnie oczyścić łożysko z nagromadzonych mas rogowych. Te są doskonałą pożywką dla bakterii i grzybów.

Wpływ grzybicy

W przypadku grzybicy sytuacja jest inna, rekonstrukcja może być wykonana tylko w niektórych przypadkach – w trakcie terapii farmakologicznej lub po jej zakończeniu. Można wtedy wykonać rekonstrukcję po uprzednim wyczyszczeniu płytki i usunięciu części zajętej przez grzybicę. Stosowane przy rekonstrukcji żele światłoutwardzalne zawierają w swoim składzie środki przeciwgrzybicze, które wspomagają leczenie. Ponadto dzięki swoistej „protezie” zabezpieczone jest łożysko paznokcia zarówno przed urazami, jak i przed wnikaniem drobnoustrojów. Należy jednak pamiętać, że rekonstrukcja taka powinna być po 4-6 tygodniach usuwana, płytka ponownie musi zostać oczyszczona i wtedy dopiero można ponowić zabieg.

Rekonstrukcja płytki paznokciowej przynosi dobry efekt estetyczny, a co za tym idzie poprawie ulega komfort i samopoczucie pacjenta.

Comments are closed.