Odciski – jak sobie z nimi radzić?

Odciski – jak sobie z nimi radzić?

Odciski, o co chodzi?

Dość powszechnie występującą dolegliwością stóp są odciski, popularnie zwane nagniotkami. Powodują one dość duże dolegliwości bólowe, a co za tym idzie mogą utrudniać chodzenie i codzienne funkcjonowanie.

Przyczyną powstawania odcisków jest stały ucisk na tkanki stopy oraz tarcie, co najczęściej wiąże się z niewygodnym, nieodpowiednio dobranym obuwiem lub z uciskiem kości na tkanki (od strony wewnętrznej). W takim miejscu, jako reakcja obronna, zaczyna tworzyć się zgrubienie skórne, które z czasem przybiera postać grubego zrogowacenia. Takie zrogowacenie może przekształcić się w bolesny odcisk.

Odciski mogą przybierać różne kształty, zwykle są wyraźne odgraniczony od zdrowej skóry. Tym co odróżnia je od modzeli, jest obecność rdzenia (korzenia) w kształcie stożka, który wrastając coraz głębiej w stopę, powoduje ból.

Najczęstszym umiejscowieniem nagniotków jest śródstopie, ale mogą one występować również na palcach, między palcami, a nawet w wale paznokciowym i pod paznokciem.

Ignorowanie odcisków i bólu z nimi związanego, będzie prowadzić do nasilenia dolegliwości, łącznie z ryzykiem powstania stanów zapalnych.

W takim razie usuwamy! Ale jak???

Jest kilka metod usuwania odcisków, dobranie odpowiedniej jest zazwyczaj kwestią indywidualną. Ważne jest, aby odpowiednio rozpoznać i sklasyfikować zmianę skórną i odróżnić ją od innych, np. brodawek czy modzeli. Po prawidłowym rozpoznaniu z czym mamy do czynienia, podolog za pomocą narzędzi usuwa odcisk. Używane do tego są zwykle: skalpel, dłuto podologiczne, frezy próżniowe oraz odpowiednie preparaty zmiękczające, złuszczające i opatrunkowe. Oczywiście narzędzia te muszą być wysterylizowane.

Nie zawsze udaje się usunąć odcisk podczas jednego zabiegu, zwłaszcza jeśli tworzył się on przez kilka czy kilkanaście lat. Wtedy potrzeba kilku wizyt, ponieważ odcisk jest wówczas usuwany częściowo. Zdarza się również, że nagniotek po usunięciu zacznie się po jakimś czasie odnawiać, dlatego tak ważne jest, aby wyeliminować przyczynę jego powstawania, np. źle dobrane lub źle wyprofilowane obuwie. Dobrym rozwiązaniem w razie konieczności jest również indywidualne dobranie odpowiednich wkładek czy odciążeń, które zapobiegną odnawianiu się problemów w przyszłości.

Zabieg usunięcia odcisku nie jest zabiegiem bolesnym, tak więc nie ma się czego obawiać, decydując się na wizytę u podologa! 🙂

Comments are closed.